How much dry solute would you take to prepare each of the following solutions fr
ID: 1004949 • Letter: H
Question
How much dry solute would you take to prepare each of the following solutions from the dry solute and the solvent?
Part A
116 mL of 0.480 M KCl
4.15
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
150 g of 0.600 m KCl
6.70
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part C
150 g of 5.0 % KCl solution by mass
Express your answer using two significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
How much solvent would you take to prepare the solution in part B?
Express your answer using four significant figures.
SubmitMy AnswersGive Up
Part E
How much solvent would you take to prepare the solution in part C?
Express your answer using three significant figures.
How much dry solute would you take to prepare each of the following solutions from the dry solute and the solvent?
Part A
116 mL of 0.480 M KCl
msolute =4.15
gKClSubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
150 g of 0.600 m KCl
msolute =6.70
gKClSubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part C
150 g of 5.0 % KCl solution by mass
Express your answer using two significant figures.
msolute = gKClSubmitMy AnswersGive Up
Part D
How much solvent would you take to prepare the solution in part B?
Express your answer using four significant figures.
msolvent = gH2OSubmitMy AnswersGive Up
Part E
How much solvent would you take to prepare the solution in part C?
Express your answer using three significant figures.
msolvent = gH2OExplanation / Answer
molarity = mass of solute * 1000/gram molar mass of solute * volume of solution in ml
A. 0.48 = mass of KCl*1000/74.5*116
mass of KCl = 0.48*74.5*116/1000 = 4.15g
B.
molality = mass of solute *1000/gram molar mass of solute * mass of solvent
0.6 = mass of solute *1000/74.5*150
mass of solute Kcl = 0.6*74.5*150/1000 = 6.705g
C.
5% KCl solution means
5g of KCl present in 100g of solution
100g of solution contains 5g of KCl
150g of solution contains = 5*150/100 = 7.5g of KCl
D. 150g of H2O
E . solution = solute + solvent
150g = 7.5g + solvent
mass of solvent = 150-7.5 = 142.5g of H2O
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.