How much charge is on each plate of a 5.00 mu F capacitor when it is corrected t
ID: 1440453 • Letter: H
Question
Explanation / Answer
part 1 )
a)
Q = CV
Q = 5 * 10^-6 * 14 = 70 x 10^-6 C = 70 uF
b )
Q = CV
Q = 5 uF * 2.5 = 12.5 uC
part 2 )
a )
C = Q/V
Q = 20 * 10^-6 C
V = 20 V
C = 1 x 10^-6 F
b )
V = Q/C
Q = 400 * 10^-6 C
C = 1 x 10^-6
V = 400 V
part 3 )
C = eoA/d
A = 2.4 cm^2 = 2.4 x 10^-4 m^2
d = 1mm = 1 x 10^-3 m
eo = 8.85 x 10^-12
C = 2.124 x 10^-12 F = 2.124 pF
b )
Q = CV
Q = 6.372 x 10^-12 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.