An aqueous solution of hydrobromic acid is standardized by titration with a 0.14
ID: 1003965 • Letter: A
Question
An aqueous solution of hydrobromic acid is standardized by titration with a 0.145 M solution of barium hydroxide.
If 21.3 mL of base are required to neutralize 14.6 mL of the acid, what is the molarity of the hydrobromic acid solution?
M hydrobromic acid
2)An aqueous solution of potassium hydroxide is standardized by titration with a 0.136 M solution of hydroiodic acid.
If 18.2 mL of base are required to neutralize 11.7 mL of the acid, what is the molarity of the potassium hydroxide solution?
M potassium hydroxide
Explanation / Answer
The reaction between HBr and Ba(OH)2 is given by
Ba(OH)2 + 2HBr(aq) ---->2HOH + BaBr2
1 mole of Ba(OH)2 requires 2 moles of HBr
moles of Ba(OH)2= molarity* Volume = 0.145*21.3/1000 =0.003089 moles
Moles of HBr= 2*0.003089=0.006177
Molarity =0.006177*1000/14.6=0.423M
2. HI+ KOH---> NaI +H2O
1 mole of HI requires 1 mole of KOH
Moles of acid = 0.136*11.7/1000= 0.001591
Moles of NaOH= 0.001591, Molarity of NaOH= 0.001591*1000/18.2=0.087429
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.