A solution contains 11.10 g of unknown compound (non-electrolyte) dissolved in 5
ID: 999493 • Letter: A
Question
A solution contains 11.10 g of unknown compound (non-electrolyte) dissolved in 50.0 mL of water. (Assume a density of 1.00 g/mL for water.) The freezing point of the solution is -3.49 C. The mass percent composition of the compound is 60.98% C, 11.94% H, and the rest is O.
What is the molecular formula of the compound?
A solution contains 11.10 g of unknown compound (non-electrolyte) dissolved in 50.0 mL of water. (Assume a density of 1.00 g/mL for water.) The freezing point of the solution is -3.49 C. The mass percent composition of the compound is 60.98% C, 11.94% H, and the rest is O.
What is the molecular formula of the compound?
Explanation / Answer
I am using freezing point data to calculate the molar mass
delta t = m x Kc x 1 (assume a molecular compound with 1 particle in solution).
m = 3.49 / 1.86 = 1.87 moles of solute / kg of water
we also have 11.10 g of the compound in 50 g of water or 11.10 x 1000 / 50 g / kg of water.
====> 222 g/kg of water.
so in 1 liter we have 1.87 moles = 222 g
mass of 1 mole = 222 / 1.87 = 118.7g / mol
in 100 g of compound we have 60.98 / 12 moles of C = 5.1 moles
moles of H = 11.94 / 1 = 11.94 mols of H
mass of Oxygen in 100g = 100-(60.98+11.94)
= 27 g
= 27/16 = 1.70
molar ratio of C:H:O = 5.1: 11.9:1.7
molecular formula would be C3H7O (mass= 59g)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.