A solution contains 15 g of CaCl_2 in a total volume of 190 mL. Express the conc
ID: 1024819 • Letter: A
Question
A solution contains 15 g of CaCl_2 in a total volume of 190 mL. Express the concentration in terms of grams/liter, % w/v, molars, and millimolars. Given stock solutions of glucose (1 M), asparagine (100 mM) and NaH_2PO_4 (50 mM), how much of each solution do you need to prepare 500 mL of a reagent that contains 0.05 M glucose, 10 mM asparagine, and 2 mM NaH_2PO_4? Calculate the number of millimoles in 500 mg of each of the following amino acids: alanine (MW = 131), tryptophan (MW = 204), cysteine (MW = 121), and glutamic acid (MW = 147). What molarity of HCl is needed so that 5 mL diluted to 300 mL will yield 0.2 M?Explanation / Answer
5.
1.
grams / liter = mass of solute in g / volume of solvent in L
Here ; mass of solute = 15 g and volume of solvent =190 m L= 0.190 L
Concentration in grams / liter = 15 g/ 0.190 L
= 78.95 g/ L
2
% w/v= mass of solute in g / volume of solvent in mL *100
= 15 g / 190 ml*100
= 7.895 % w/v
3
Number of moles = amount in g / molar mass
= 15 g / 110.98 g/mol
= 0.135 moles
Molarity = number of moles / volume in L
Volume = 190 ml = 0.190L
Molarity = 0.135 moles /0.190 L
= 0.71M
4
1 .0 M= 1000 milli-moles
0.71 moles / L*1000 milli-moles
= 710 mm/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.