Determine the molar solubility of Al(OH) 3 in a solution containing 0.0500 M AlC
ID: 994626 • Letter: D
Question
Determine the molar solubility of Al(OH)3 in a solution containing 0.0500 M AlCl3.
Ksp (Al(OH)3) = 1.3 × 10-33.
6.5 x 10-35 M
1.04 x 10-29 M
2.6 x 10-9M
5.2 x 10-31 M
2.6 x 10-32 M
Please help with this problem, I have even gotten 9.87 x 10-12 from:
Ksp = s(3s)3
= 1.3 x 10-33 = 0.05(3s)3
= 2.6 x 10-32 = (3s)3
= 2.0 x 10-11 = 3s
= 9.87 x 10-12 M = s
(and also the answer is NOT s= 2.6 x 10-9 M)
Determine the molar solubility of Al(OH)3 in a solution containing 0.0500 M AlCl3.
Ksp (Al(OH)3) = 1.3 × 10-33.
Answers:6.5 x 10-35 M
1.04 x 10-29 M
2.6 x 10-9M
5.2 x 10-31 M
2.6 x 10-32 M
Explanation / Answer
Al(OH)3 <-> Al+3 + 3OH-
Ksp = [Al+3][OH-]^3
[Al+3] already in solution = 0.0500
then
Ksp = (0.0500 )(3S)^3
1.3*10^-33= (0.0500 )(3S)^3
S = ((1.3*10^-33)/(0.05)/27)^(1/3) = 9.8749*10^-12 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.