The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction
ID: 994480 • Letter: T
Question
The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction titration with an oxidizing agent. A 6.69-g sample of stibnite, an ore of antimony, is dissolved in hot, concentrated HCl(aq) and passed over a reducing agent so that all the antimony is in the form Sb^3+(aq). The Sb^3+(aq) is completely oxidized by 33.0 mL of a 0.115 M aqueous solution of KBrO_3(aq). The unbalanced equation for the reaction is BrO_3^-(aq) + Sb^3+ [aq] rightarrow Br^-(aq) + Sb^5+ (aq) (unbalanced) Calculate the amount of antimony in the sample and its percentage in the ore.Explanation / Answer
Br03- --> Br-
balance the oxygen using H20
BrO3- ---> Br- + 3H20
now balance the Hydrogen atoms using H+
so
Br03- + 6H+ ---> Br- + 3H20
now
balance the charge using electrons
so
Br03- + 6H+ + 6e- ---> Br- + 3H20
now
Sb+3 ---> Sb+5 + 2e-
so
the overall balanced reaction is
Br03- + 6H+ + 3 Sb+3 ---> Br- + 3H20 + 3 Sb+5
we know that
moles = molarity x volume (L)
so
moles of Br03- = 0.115 x 33 x 10-3
moles of Br03- = 3.795 x 10-3
now
we can see that
moles of Sb+3 = 3 x moles of Br03-
so
moles of Sb+3 = 3 x 3.795 x 10-3
moles of Sb+3 = 11.385 x 10-3
now
mass = moles x molar mass
so
mass of Sb+3 = 11.385 x 10-3 x 121.76
mass of Sb+3 = 1.3862
so
amount of antimony in the sample is 1.3862 g
now
% = 1.3862 x 100 / 6.69
% = 20.72
so
% antimony in the ore is 20.72 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.