The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction
ID: 977555 • Letter: T
Question
The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction titration with an oxidizing agent. A 9.57-g sample of stibnite, an ore of antimony, is dissolved in hot, concentrated HCl(aq) and passed over a reducing agent so that all the antimony is in the form Sb3 (aq). The Sb3 (aq) is completely oxidized by 49.4 mL of a 0.110 M aqueous solution of KBrO3(aq). The unbalanced equation for the reaction is BrO3-(aq) + Sb3+(aq) = Br-(aq) + Sb5+(aq). calculate the amount of antimony in the sample and its percentage in the ore
Explanation / Answer
First, let's balance the equation by the redox method in acidic solution:
6H+ + BrO3- + 6e- --------> Br- + 3H2O
3Sb3+ -----------> 3Sb5+ + 6e-
Final balanced reaction:
6H+ + BrO3- + 3Sb3+ ----------> Br- + 3Sb5+ + H2O
This means that 1 mol of BrO3 reacts with 4 moles of Sb3+, so:
moles Sb3+ = 3moles BrO3-
moles Sb3+ = 3 * 0.110 mol/L * 0.0494 L
moles Sb3+ = 0.0163 moles
Let's calculate the mass of Sb:
mass = 0.0163 mol * 121.76 g/mol = 1.9849 g
Finally the % in the ore:
%= (1.9849/9.57) * 100 = 20.75%
Hope this helps
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.