You decide that your chemistry professor is going down, for that test he gave yo
ID: 992573 • Letter: Y
Question
You decide that your chemistry professor is going down, for that test he gave you! So you decide to give him a lead plated spoon (lead is not good for you). You use a battery with a current of 6.8 A, and plate a spoon in a solution of lead (IV) nitrate (PbNO3)4) for 34.5 mins. The density of lead is 11.34 g/cm3, the MW for lead = 207.2 g/mol.
What volume of lead in cm3 would have been plated on to the spoon?
The surface area of the spoon is 278.23 cm2. If you want to have a thickness of 2.56 x 10-3cm on the spoon, have you plated enough lead? Assuming the lead was plated evenly across the entire surface. Show work/ proof.
Explanation / Answer
Total charge passed = current*time in seconds = 6.8*34.5*60 = 14076 C
Thus, total equivalents of Pb electroplated = total charge/Faraday's constant = 14076/96500 = 0.146
Equivalent mass of Pb IN Pb(NO3)4 = molar mass/4 = 207.2/4 = 51.8 g/equivalent
mass of Pb deposited = equivalents*molar mass = 7.563 g
Thus, volume occupies = mass/density = 7.563/11.34 = 0.67 cm3
Now, total volume to be plated = area*thickness = 278.23*0.00256 = 0.712 cm3
Thus, not enough lead has been plated.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.