What is the percent by mass of a solution made by dissolving 55 0 g KCI in 125 q
ID: 992437 • Letter: W
Question
What is the percent by mass of a solution made by dissolving 55 0 g KCI in 125 q water? 30.6% 68.8% 55.0% 56.0% Calculate the molality of methanol in a solution prepared by dissolving 75.0 mL methanol, CH3OH, (d = 0.791g/mL) in 150 g ethanol. 198 15.6 0.0156 12.3 Which concentration unit varies with temperature? mass percent molarity mole fraction molality Which of the following hypothetical steps is predicted to be exothermic? pure solvent rightarrow separated solvent molecules pure solute rightarrow separated solute molecules separated solvent and solute molecules rightarrow solution pure solvent and pure solute rightarrow heterogeneous mixtureExplanation / Answer
1.
m = 55 g of KCl
m = 125 g of water
total m = 55+125 = 180 g of solution
then
% Kcl = mass of KCl/ total mass * 100%
% Kcl = 55 / 180 * 100%
% KCl = 30.55 %
choose A
NOTE: please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.