What is the pH of a solution prepared by mixing 10.0 ml of 0.100 M NaoH with 15.
ID: 1067917 • Letter: W
Question
Explanation / Answer
1)
moles of NaOH added = M*V = 0.100 M * 10 mL = 1 mmol
moles of HCl added = M*V = 0.100 M * 15 mL = 1.5 mmol
1 mmol of each will react to form neutral solution
remaining moles of HCl = 1.5 mmol - 1 mmol = 0.5 mmol
total volume = 10.0 mL + 15.0 mL = 25.0 mL
[H+] = number of mol/ volume
= 0.5 mmol / 25 mL
= 0.02 M
pH = -log [H+]
= - log (0.02)
= 1.70
Answer: 1.70
I am allowed to answer only 1 question at a time
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.