At a certain temperature, Kc = 0.18 for the equilibrium PCl3(g) + Cl2(g) PCl5(g)
ID: 989871 • Letter: A
Question
At a certain temperature, Kc = 0.18 for the equilibrium
PCl3(g) + Cl2(g) PCl5(g)
Suppose a reaction vessel at this temperature contained these three gases at the following concentrations:
[PCl3] = 0.0420 M
[Cl2] = 0.0240 M
[PCl5] = 0.00500 M
Compute the reaction quotient and use it to determine whether the system is in a state of equilibrium. If the system is not at equilibrium, in which direction will the reaction proceed to get to equilibrium?
Q =????
This ?(is) ? or ? (is not)? the value of the equilibrium constant, and we conclude that the system ? (is) ? or ? (is not)? at equilibrium.
Since the value of the reaction quotient for this system is ? (larger than that of) ? or ? (smaller than that of) ? or ? (identical to)? the equilibrium constant, the system must
Explanation / Answer
PCl3(g) + Cl2(g) --- > PCl5(g)
[PCl3] = 0.0420 M
[Cl2] = 0.0240 M
[PCl5] = 0.00500 M
the reaction quotient Q = [PCl5]/[PCl3][Cl2]
Q= 0.00500/0.0420*0.0240
Q= 4.96
When Q>K, there are more products than reactants.
Q, 4.96> Kc 0.18
Thus the reaction goes in forward direction.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.