At a certain gas station, 40% of the customers use regular unleaded gas, 35% use
ID: 3329074 • Letter: A
Question
At a certain gas station, 40% of the customers use regular unleaded gas, 35% use extra unleaded gas, and 25% use premium unleaded gas. Of those customers using regular gas, only 30% fill their tanks. Of those customers using extra gas, 60% fill their tanks, whereas of those using premium, 50% fill their tanks.
a. What is the probability that the next customer will request extra unleaded gas and fill the tank?
b. What is the probability that the next customer fills the tank?
c. If the next customer fills the tank, what is the probability that regular gas is requested? Extra gas? Premium gas?
Explanation / Answer
P(A)=40% of the customers use regular unleaded gas
P(B)=35% use extra unleaded gas
P(C)=25% use premium unleaded gas.
F=fill the tank
P(F|A)=0.3, P(F|B)=0.6 , P(FC)=0.5
a) P(F and B)=P(F|B)*P(B)=0.6*0.35=0.21
b) P(F)=P(F|A)*P(A)+P(F|B)*P(B)+P(F|C)*P(C)= 0.3*0.4+0.6*0.35+0.5*0.25=0.455
c) using baye's theorem
P(A|F)=P(F|A)*P(A)/P(F)=0.3*0.4/0.455=0.264
P(B|F)=P(F|B)*P(B)/P(F)=0.6*0.35/0.455=0.4615
P(C|F)=P(F|C)*P(C)/P(F)=0.5*0.25/0.455=0.275
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.