Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At a University, 65% of all entering freshmen will eventuallyearn a degree. Of t

ID: 2951260 • Letter: A

Question

At a University, 65% of all entering freshmen will eventuallyearn a degree. Of those who do graduate, 74% will graduatewithin 4 years. If one eneering freshman is chosen atrandom, what is the probability that: a) He/She will not graduate? b) He/She will graduate within 4 years? c) He/She will graduate in more than 4 years? At a University, 65% of all entering freshmen will eventuallyearn a degree. Of those who do graduate, 74% will graduatewithin 4 years. If one eneering freshman is chosen atrandom, what is the probability that: a) He/She will not graduate? b) He/She will graduate within 4 years? c) He/She will graduate in more than 4 years?

Explanation / Answer

Given that, 65% of all entering freshmen will eventually earn adegree. Of those who do graduate, 74% will graduate within 4years. If one eneering freshman is chosen atrandom, then, a) The probability of He/She will not graduate is1-0.65=0.35 Let x denote the  He/She will graduate within 4years b)The probability of He/She will graduate within 4 yearsis, P(x)=0.65(0.74)=0.481 c) The probability of He/She will graduate in more than4 years is,1-P(x) =1-0.481=0.519 65% of all entering freshmen will eventually earn adegree. Of those who do graduate, 74% will graduate within 4years. If one eneering freshman is chosen atrandom, then, a) The probability of He/She will not graduate is1-0.65=0.35 Let x denote the  He/She will graduate within 4years b)The probability of He/She will graduate within 4 yearsis, P(x)=0.65(0.74)=0.481 c) The probability of He/She will graduate in more than4 years is,1-P(x) =1-0.481=0.519
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote