From Lab #2 it was seen that the reaction between magnesium metal and hydrochlor
ID: 987196 • Letter: F
Question
From Lab #2 it was seen that the reaction between magnesium metal and hydrochloric acid produces magnesium chloride and hydrogen gas according lo the following equation Mg(S) + HCI (aq) + MgCl_2 (aq) + H_2(g) Balance the above equation. How many moles of hydrogen gas will form If 0.1234 grams of magnesium are used? How many grams of magnesium are required to produce 5 00 moles of magnesium chloride How many grams of magnesium chloride will form If 0.160 moles of hydrochloric acid are used? Sodium iodide reacts with lead (II) nitrate to form lead (II) iodide solid and sodium nitrate solution according to the following equation : Given 1 38 grams of Nal, how many grams of each product can be madeExplanation / Answer
7a
Mg + HCl = MgCl2 + H2
balance:
Mg + 2HCl = MgCl2 + H2
7b
m = 0.1234 g of Mg are used; mol of H2?
mol of Mg = mass/MW = 0.1234/24.305 = 0.005077 mol of Mg
then ratio is 1 mol of Mg per mol of H2 ; then 0.005077 mol of H2 are produced
7c
Mg required for 5 mol of MgCl2?
ratio is 1:1 according to reaction so
we need 5:5; 5 mol of Mg to produce 5 mol of MgCl
7d
g of MGCl if 0.16 mol ofHcl is used
2 mol of HCl produces : 1 mol of MgCl2
then
0.16 mol of Hcl --> 0.16/2 = 0.08 mol of MgCl2
mass = mol*MW = 0.08*95.211 = 7.61688 g of Mgcl2 produced
NOTE: please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. We ar enot allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.