For the reinforced concrete bench below: (1) sketch the expected loading conditi
ID: 983603 • Letter: F
Question
For the reinforced concrete bench below: (1) sketch the expected loading conditions for the structure; (2) sketch the approximate deflected shape and bending moment diagram for each loading condition; and (3) sketch the locations for reinforcement. A 5.99 g sample of a solid containing Ni is dissolved in 20.0 mL water. A 5.00 mL aliquot of this solution is diluted to 100.0 mL and analyzed in the lab. The solution was determined to contain 5.86 ppm Ni. Determine the molarity of Ni in the 20.0 mL solution. Determine the mass in grams of Ni in the original sample. Determine the weight percent of Ni in the sample.Explanation / Answer
mass of sample = 5.99 grams
volume of sample solution = 20 ml
aliquot = 5 ml
diluted to 100 ml
mass of Ni in diluted sample = 5.86*100/10^6 = 0.000586 grams
so that mass of Ni in 20 ml sample = 0.000586*4 = 0.002344 grams
Molarity of solution = (0.002344/58.7)*(1000/20) = 0.002 M
mass of Ni in original sample = 0.002344 grams
percent of Ni in the sample = (0.002344/5.99)*100
= 0.04%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.