A gas is found to have the following composition. Component Composition, mole fr
ID: 982705 • Letter: A
Question
A gas is found to have the following composition.
Component Composition, mole fraction
Methane 0.6904
Ethane 0.0864
Propane 0.0534
i-Butane 0.0115
n-Butane 0.0233
i-Pentane 0.0093
n-Pentane 0.0085
Hexanes 0.0173
Heptanes plus 0.0999
Properties of heptanes plus
Specific gravity 0.827
Molecular weight 158 lb/lb mole
1) Calculate the specific gas gravity
2) Calculate the molar volume if the reservoir temperature is 90°F and reservoir pressure is
455 psia. Then compare your result with the molar volume of an ideal gas at the same
conditions.
3) Calculate the mass of gas in the reservoir at initial conditions. Give your answer in lb
moles if this gas is a retrograde gas. The discovery pressure in reservoir, 7000 psig, is
higher than dew point pressure, 6010 psig. Reservoir temperature is 256°F. The reservoir
lies under 7040 acres, has an average thickness of 13 ft, has a porosity of 11 %, and has a
water saturation of 40%.
Explanation / Answer
1. To find the specific gravity first of all we need to find the average molar mass of the gas mixture.form the following formulae
M(gas mixture) = Summation of [YiMi],
where Yi = mole fraction of a gaseous component
Mi = Molar mass of the gaseous component.
For methane, Yi = 0.6904, Mi = 16.0 g/mol
=> YiMi = 0.6904 x 16.04 g/mol = 11.074 g/mol
For ethane, Yi = 0.0864, Mi = 30.07 g/mol
=> YiMi = 0.0864 x 30.07 g/mol = 2.598 g/mol
For propane, Yi = 0.0534, Mi = 44.1 g/mol
=> YiMi = 0.0534 x 44.1 g/mol = 2.355 g/mol
For i-butane, Yi = 0.0115, Mi = 58.12 g/mol
=> YiMi = 0.0115x58.12 g/mol = 0.668 g/mol
For n-butane, Yi = 0.0233, Mi = 58.12 g/mol
=> YiMi = 0.0233x58.12 g/mol = 1.354 g/mol
For i-pentane, Yi = 0.0093, Mi = 72.15 g/mol
=> YiMi = 0.0093x72.15 g/mol = 0.671 g/mol
For n-pentane, Yi = 0.0085, Mi = 72.15 g/mol
=> YiMi = 0.0085x72.15 g/mol = 0.613 g/mol
For n-hexane, Yi = 0.0173, Mi = 86.18 g/mol
=> YiMi = 0.0173x86.18 g/mol = 1.491 g/mol
For heptane plus, Yi = 0.0173, Mi = 158 lb/lb mol = 158 g/mol
=> YiMi = 0.0999x158 g/mol = 15.784 g/mol
M(gas mixture) = Summation of [YiMi]
= 11.074 g/mol + 2.598 g/mol + ,..........+ 15.784 g/mol = 36.6 g/mol
Molecular mass of air, Ma = 28.976 g/mol
Hence specific gravity = Mg / Ma = 36.6 g/mol / 28.967 g/mol = 1.263 (answer)
2. n = 1 mol, T = 305.4 K
P = 455 psia = 30.96 atm
Molar volume = nRT / P = 1 x 0.0821L.atm.mol-1K-1x 305.4 K / 30.96 atm = 0.810 L (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.