Explain how to make 550 ml of a 0.35 M NaOH solution. Explain how to make 200 mL
ID: 981084 • Letter: E
Question
Explain how to make 550 ml of a 0.35 M NaOH solution. Explain how to make 200 mL of a 0.5 M KOH solution. What is the molarity of the following solutions: 0.8 moles of NaCI is dissolved to make 500 mL of solution 0.25 grams of NaCI is dissolved to make 250 mL of solution 0.25 grams of NaCI is dissolved to make 0.0S mL of solution sea water contains approximately 28.0 g of NaCI per liter. What is the molarity of NaCI in sea water What volume (in mL) of 12.0 M HCI is needed to contain 3.0 moles of HCI How many grams of CaCl_2 will be needed to make 750 mL of 0.2 M CaCL solution If I make a solution by adding water to 35 mL of methanol (CH_3 OH} until the final volume of the solution is 275 mL. what is the percent by volume of methanol in this solution How would you prepare 50 g of a 2% NaCI solution If I make a solution by adding water to 7S mL of ethanol until the total volume of the solution is 375 niL. what is the percent by volume of ethanol in the solution If 30 mL of 12.0Explanation / Answer
convert the following
1km =1000m
3726m=3.726km
29.12cm=2912m
8.26=8260
3.8m=380cm
10kL=10000L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.