Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The actual diameter of an atom is about a tenth of a nanometer (10^-10 m). In or

ID: 980776 • Letter: T

Question

The actual diameter of an atom is about a tenth of a nanometer (10^-10 m). In order to develop some intuition for the molecular scale of a gas, assume that you are considering a liter of air(mostly N2 and O2) at room temperature and a pressure of one atmosphere -- 10^5 Pa. A. Calculate the number of molecules in the sample of gas. B. Estimate the average spacing between the molecules. C. Estimate the average speed of a molecule using the relationship between the KE of a molecule and the temperature. D. Suppose that the gas were rescaled upwards so that each atom was the size of a tennis ball. What would be the average spacing between molecules? The actual diameter of an atom is about a tenth of a nanometer (10^-10 m). In order to develop some intuition for the molecular scale of a gas, assume that you are considering a liter of air(mostly N2 and O2) at room temperature and a pressure of one atmosphere -- 10^5 Pa. A. Calculate the number of molecules in the sample of gas. B. Estimate the average spacing between the molecules. C. Estimate the average speed of a molecule using the relationship between the KE of a molecule and the temperature. D. Suppose that the gas were rescaled upwards so that each atom was the size of a tennis ball. What would be the average spacing between molecules? The actual diameter of an atom is about a tenth of a nanometer (10^-10 m). In order to develop some intuition for the molecular scale of a gas, assume that you are considering a liter of air(mostly N2 and O2) at room temperature and a pressure of one atmosphere -- 10^5 Pa. A. Calculate the number of molecules in the sample of gas. B. Estimate the average spacing between the molecules. C. Estimate the average speed of a molecule using the relationship between the KE of a molecule and the temperature. D. Suppose that the gas were rescaled upwards so that each atom was the size of a tennis ball. What would be the average spacing between molecules?

Explanation / Answer

PV = nRT

n = PV/RT

n = 1atm * 1 L / 0.0821 * 298 K

n = 0.04087 moles

number of molecules = 0.04087 * 6.023 * 10^23

                                       = 2.462 * 10^22

Average kinetic energy K.E = 3/2 kT

                                                 = 3/2 *(( 2.462 * 10^22)/(0.04087 * 8.314))*298

                                                 = 3.239 * 10^25

volume of the gas molecules = (2.462 * 10^22)*(( 10^-10 m))^3

                                                     = 2.462 * 10^-8 m3

                                                     = 2.462 * 10^-5 L

empty space between gas molecules = 1 - (2.462*10^-5) = 0.99997 L

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote