A) Suppose that 0.83 g of water condenses on a 85.0 g block of iron that is init
ID: 980277 • Letter: A
Question
A) Suppose that 0.83 g of water condenses on a 85.0 g block of iron that is initially at 20 C.
If the heat released during condensation goes only to warming the iron block, what is the final temperature (in C) of the iron block? (Assume a constant enthalpy of vaporization for water of 44.0 kJ/mol.)
B)Suppose that 1.13 g of rubbing alcohol (C3H8O)evaporates from a 66.0 g aluminum block.If the aluminum block is initially at 25 C, what is the final temperature of the block after the evaporation of the alcohol? Assume that the heat required for the vaporization of the alcohol comes only from the aluminum block and that the alcohol vaporizes at 25 C. Heat of vaporization of the alcohol at 25 C is 45.4 kJ/mol
Explanation / Answer
Qwater = LH*m
Qiron = m*Cp*(Tf-Ti)
Qiron = 85*0.450*(Tf-20)
Qwater = 4400/18 * 0.83 = 202.8888 J
then
Q iron = - qwater = 202.8888
85*0.450*(Tf-20) = 202.89
Tf = 202.89/85*0.450 + 20 = 21.074123 °C
NOTE: Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A. We are not allowed to answer to multiple questions in a single set of Q&A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.