A) Project K costs $35,000, its expected cash inflows are $13,000 per year for 1
ID: 2717463 • Letter: A
Question
A) Project K costs $35,000, its expected cash inflows are $13,000 per year for 11 years, and its WACC is 14%. What is the project's NPV? Round your answer to the nearest cent.
B) Project K costs $60,000, its expected cash inflows are $13,000 per year for 8 years, and its WACC is 14%. What is the project's payback? Round your answer to two decimal places.
C)Project K costs $60,000, its expected cash inflows are $14,000 per year for 8 years, and its WACC is 13%. What is the project's discounted payback? Round your answer to two decimal places.
Explanation / Answer
A) NPV = 13000 * PVIFA( 11 , 14%) - 35000 = 13000 * 5.4527 - 35000 =35885.10
B) Payback Period = 4 years + Balance Remaining In Next Year/ Cash Flow of that year
= 4 years + (60000 - 52000) / 13000 = 4.62 years
C) Discounted Cash Flows Till Year 6 = 14000 * PVIFA( 6, 13%) = 14000 * 3.9975 = 55965
Discounted Cash Flow of year 6 = 5951.40
Payback Period = 6 years + (60000 - 55965) * 5951.40 = 6.68 years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.