Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 5.00 wt% aqueous sulfuric acid solution (p=1.03 g/L) flows through a 45-m long

ID: 979034 • Letter: A

Question

A 5.00 wt% aqueous sulfuric acid solution (p=1.03 g/L) flows through a 45-m long pipe with a 6.0 cm diameter at a rate of 82 L/min. What is the molarity of sulfuric acid in the solution? How long (in seconds) would it take to fill a 55-gallon drum, and how much sulfuric acid (lb_m) would the drum contain? (You should arrive at your answer with two dimensional equations.) The mean velocity of a fluid in a pipe equals the volumetric flow rate divided by the cross-sectional area normal to the flow. Use this information to estimate how long (in seconds) it takes the solution to flow from the pipe inlet to the outlet. A fluid of unknown density is used in two manometers - one sealed-end, the other across an orifice in a water pipeline. The reads shown here are obtained on a day when the barometric pressure is 756 mm Hg.

Explanation / Answer

To calculate Molarity:

M = d * %W * 1000 / MM * 100

MM = 2 + 32 + 4*64 = 98 g/mol

M = 1.03 * 5 * 1000 / 98 * 100

M = 0.5255 M

b) A gallon has 3.785 L, so:

55 gal * 3.785 = 208.175 L

With the rate flow of 82 L/min:

82 L/min / 208.175 = 0.3939 min

0.3939 min * 60 s /min = 23.63 s

Now how much sulfuric acid will have? well:

0.5255 mol/L * 208.175 L = 109.4 mol

m = 109.4 mol * 98 g/mol = 10720.80 g

1 lbm -----> 454 g

10720.80 / 454 = 23.61 lbm

Hope this helps

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote