Liquid sodium is being considered os an engine colon. How many grams of liquid s
ID: 977517 • Letter: L
Question
Liquid sodium is being considered os an engine colon. How many grams of liquid sodium (minimum) one needed to obsorb 4.80 Ms of energy (in form of heat) if the temperature of the sodium is not to increase by more than 10.0 degre C? Use c_p 30.8 J (k. mol) For Na(1) at 500 K. The following equation is the balanced combusmon reaction for C_6H_6. 2C_6H_6(e) + 15O_2(g) rightarrow 12 CO_2 (g) + 6H_2O (e) + 6542kj if 9.000 g of C_6H_6 is burned and the heat produced from the burning is added to 5691g of water at 21 degree C, what is the Final temperature of the water? For a particular isomer of C_8H_18, the following reaction produces 5113.3 kj of heat for mole of C_8H_8 (g) consumed under. standard conditions. C_8H_18(g) + 25/2 O_2(g) rightarrow 8Co_2 (g) + 9H_2O (g) Delta H degree_rxn = -5113.3 kJ What is the standard ethapy of formation of this isomer of C_8H_18 (g)?Explanation / Answer
Given that, The Cp of Na (l)= 30.89 J / K mol
Here heat, which is absorbed by Sodium, is 4.80 MJ or 4800000 J
Number of moles of Na =total heat / heat capacity * temperature change
= 4800000 J / 30.8*10
= 15584.42 mol
Now convert it into amount of Sodium:
Molar mass of Na = 22.99 g/ mol
15584.42 mol *22.99 g/ mol
=35,285.7 g 358.3 kg Na
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.