Liquid sodium is being considered as an engine coolant. How many grams of liquid
ID: 854548 • Letter: L
Question
Liquid sodium is being considered as an engine coolant. How many grams of liquid sodium (minimum) are needed to absorb 9.80 MJ of energy (in the form of heat) if the temperature of the sodium is not to increase by more than 10.0 C? Use CP = 30.8 J/(Kmol) for Na(l) at 500 K.
Liquid sodium is being considered as an engine coolant. How many grams of liquid sodium (minimum) are needed to absorb 9.80 MJ of energy (in the form of heat) if the temperature of the sodium is not to increase by more than 10.0 C? Use CP = 30.8 J/(Kmol) for Na(l) at 500 K.Explanation / Answer
Find # of moles needed to absorb all of the heat and change 1 degree of temperature. That would be 9800 000J / 30.8J/mol*K = 318181.818 mol/K mols. Since we are allowed to change 10 degrees of temperature we only need 1/10 that many mols of sodium so we divide that number by 10K = 31818.1818 mols. Now we convert that to mass using the molar mass, which is 22.98977 g/mol, so 31818.1818 mols x 22.98977 g/mol = 731492.7 grams of sodium metal.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.