A process consists of two steps: (1) One mole of air at T = 800 K and P = 4 bar
ID: 977141 • Letter: A
Question
A process consists of two steps: (1) One mole of air at T = 800 K and P = 4 bar is cooled at constant volume to T = 350 K. (2) The air is then heated at constant pressure until its temperature reaches 800 K. If this two-step process is replaced by a single isothermal expansion of the air from 800 K and 4 bar to some final pressure P, what is the value of P that makes the work of the two processes the same? Assume mechanical reversibility and treat air as an ideal gas with C_p = (7/2)K and C_v = (5/2)/R.Explanation / Answer
Original process consisting of two steps:
For the 1st step : The process at which the volume is constant is called Isochoric process
Where, work done (W) = 0
One mole of air at Ti=800 K and Pi = 4 bar is cooled to Tf =350 K (i = initial, f= Final)
consider Air is an ideal gas, Thus PiVi = RTi
Vi = R x 800 / 4 = 200R
And PfVf = RTf
Since it is a isochoric process Vi = Vf,
Pf = R x 350 / (200R) = 1.75 bar
For the 2nd step: The process at which the pressure is constant is called Isobaric process:
Pi = 1.75 bar; Ti = 350 K; Vi = 200R
Since pressure is constant
Pf = 1.75 bar; Tf = 800 K
PfVf = RTf
Vf = R x 800 / 1.75 = 457.14R
Work done W = ò PdV = Pf(Vf – Vi) = 1.75 x (457.14R - 200R) = 257.14R
Total work done in the two step process = 257.14R
For the single step isothermal process where temperature is constant:
T=800 K
Work done W = RT ln (Pi /Pf) = 257.14 R
=> R x 800 x ln (4/Pf) = 257.14 R
=> ln (4/Pf) = 257.14 R/ 800 R = 0.32
=> 4/P = e(0.32)
=> 4/P = 1.37
=> P = 4/1.37 = 2.91 bar
Thus P= 2091 bar makes the work of the proposed process equal to that of the existing process
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.