A)A balloon is floating around outside your window. The temperature outside is 3
ID: 975860 • Letter: A
Question
A)A balloon is floating around outside your window. The temperature outside is 3 C , and the air pressure is 0.700 atm . Your neighbor, who released the balloon, tells you that he filled it with 4.00 moles of gas. What is the volume of gas inside this balloon?
B)A 220. L kiln is used for vitrifying ceramics. It is currently operating at 1015 C , and the pressure is 1.050 atm . How many moles of air molecules are within the confines of the kiln?
C)A 18.0 L gas cylinder has been filled with 8.00 moles of gas. You measure the pressure to be 3.70 atm . What is the temperature inside the tank?
Explanation / Answer
Answer – A) Given, T = 3.0o C + 273 = 276 K , P = 0.700 atm , n = 4.00 moles
We know Ideal gas law
PV = nRT
So, V = nRT/P
= 4.00 moles * 0.0821 L.atm.mol-1.K-1*276 K / 0.700 atm
= 129.5 L
the volume of gas inside this balloon is 129.5 L
B) Given, T = 1015o C + 273 = 1288 K , P = 1.050 atm . Volume = 220.0 L
We know Ideal gas law
PV = nRT
So, n = RT/PV
= 0.0821 L.atm.mol-1.K-1*1288 K / 1.050 atm * 220.0 L
= 0.458 moles
0.458 moles of air molecules are within the confines of the kiln.
C) Given, Given, P = 3.70 atm . Volume = 18.0 L , moles = 8.00 moles
We know Ideal gas law
PV = nRT
So, T = PV / nR
= 3.70 atm * 18.0 L / 0.0821 L.atm.mol-1.K-1*8.00 moles
= 101.4 K
T in degree Celsius = 101.4 K – 273
= -171.6oC
the temperature inside the tank is 101.4 K or -171.6oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.