A)-- If the plane is traveling horizontally with a speed of 269 km/h (74.7 m/s )
ID: 1656866 • Letter: A
Question
A)-- If the plane is traveling horizontally with a speed of 269 km/h (74.7 m/s ), how far in advance of the recipients (horizontal distance) must the goods be dropped (see the figure (Figure 1) (a))?
B)-- With what speed do the supplies land?
Show work please, thank you.
Question 10 Resources | 10 of 10 | return to assignment Question 10 Part A plane wants to drop supplies to isolat A rescue mountain climbers on a rocky ridge 235 m below ed If the plane is traveling horizontally with a speed of 269 km/h (74.7 m/s ), how far in advance of the recipients (horizontal distance) must the goods be dropped (see the figure (Figure 1) (a)? Hints Submit My Answers Give Up Part B With what speed do the supplies land? Hints m/s Figure 1 ' of! Submit My Answers Give Up Continue "Dropped", 235 m Site Map Return Your Books Chegg Plav Online TutoringExplanation / Answer
initial vertical velocity. v0y = 0
ay = - 9.8 m/s^2
displacement, y = 0 - 235 = - 235 m
Applying y = v0y t + a t^2 /2
- 235 = 0 - 9.8 t^2 /2
t = 6.925 sec
X = 74.7 t
X = 517.3 ..........Ans
(B) vfx = 74.7 m/s
vfy = 0 - (9.8 x 6.925)
vfy = - 67.9 m/s
Speed = sqrt(vfx^2 + vfy^2) = 101 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.