What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to
ID: 974827 • Letter: W
Question
What concentrations of acetic acid (pKa = 4.76) and acetate would be required to prepare a 0.20 M buffer solution at pH 4.9? Note that the concentration and/or pH value may differ from that in the first question. STRATEGY Rearrange the Henderson-Hasselbalch equation to solve for the ratio of base (acetate) to acid (acetic acid), [A^-]/[HA]. Use the mole fraction of acetate to calculate the concentration of acetate. Calculate the concentration of acetic acid. Step 1: The ratio of base to acid is 1.4. That is, there are 1.4 molecules of acetate for each molecule of acetic acid. Step 2: The mole fraction of acetate is 0.58, and the concentration of acetate is 0.12. Step 3: Calculate the concentration of acetic acid. [acetic acid] =Explanation / Answer
pH= pKa+ log([salt]/[acid])
Here pH = 4.9 and pKa = 4.76
4.9=4.76+log ([A-]/[HA])
log ([salt]/[acid])=49-4.76=0.14
So ([salt]/[acid])=10^0.14=1.4
Thus the ratio of concentration acetate /acid in the buffer solution is 1.4
here the total concentration of acetate +acid =0.20M
Let us assume if concentrations of acetic acid is x , concentration of acetate is1.4 x
x+1.4 x =2.4 x =0.20
x=0.083M acetic acid
and aetate 0.20-0.083=0.117 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.