The density of methanol is 0.792 g/mL If you start with 1.0 g of hops that conta
ID: 972036 • Letter: T
Question
The density of methanol is 0.792 g/mL If you start with 1.0 g of hops that contain 15% alpha acids and 3.4% beta adds and extract that sample In exactly 25 mL of methanol what will be the weight percent of the total alpha and beta extracts to the methanol? What will be the weight percent If you dilute that sample by a factor of SO? 3. What is the difference between antibacterial and antimicrobial (may need internet for this answer)? 4. Why do we need to use quartz cuvettes for this lab instead of the normal plastic or glass cuvettes? 5. In the Beer-Lambert Law A = tbC the t is the extinction coefficient. What are the units of e?Explanation / Answer
1)
weight of hops = 1.0 g
weight of alpha acid = 15% of 1.0 g = 0.15 g
weight of beta acid = 3.4 % of 1.0 g = 0.034 g
weight of methanol = volume * density = 25 mL * 0.792 g/mL = 19.8 g
total weight of mixture = (19.8 + 0.15 + 0.034) g = 19.984 g
weight % of alpha acids = (0.15/19.984) * 100 = 0.75 %
weight % of beta acids = (0.034/19.984) * 100 = 0.17 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.