A---When 12.0 mL of a 2.72×10 -4 M sodium hydroxide solution is combined with 25
ID: 970754 • Letter: A
Question
A---When 12.0 mL of a 2.72×10-4 M sodium hydroxide solution is combined with 25.0 mL of a 1.70×10-4 M magnesium chloride solution does a precipitate form?
For these conditions the Reaction Quotient, Q, is equal to?
B---When 18.0 mL of a 8.91×10-4 M zinc fluoride solution is combined with 12.0 mL of a 9.92×10-4 M sodium carbonate solution does a precipitate form?
For these conditions the Reaction Quotient, Q, is equal to
C---When 22.0 mL of a 8.12×10-4 M sodium sulfate solution is combined with 18.0 mL of a 5.28×10-4 M barium acetate solution does a precipitate form? (yes or no)
For these conditions the Reaction Quotient, Q, is equal to
Explanation / Answer
A)
[OH-] = 12 x 2.72 x 10^-4 / (12 +25) = 8.82 x 10^-5 M
[Mg+2] = 25 x 1.70 x 10^-4 / (12 +25) = 1.15 x 10^-4 M
Qsp = [Mg+2][OH-]^2 = (1.15 x 10^-4)(8.82 x 10^-5)^2
Qsp = 8.94 x 10^-13 =Quotient Q
Ksp of Mg (OH)2 = 5.61 x 10^-12
Ksp > Qsp . so there is no precipitate is formed
B)
When 18.0 mL of a 8.91×10-4 M zinc fluoride solution is combined with 12.0 mL of a 9.92×10-4 M sodium carbonate solution does a precipitate form?
[Zn+2] = 18 x 8.91 x 10^-4 / 30 = 5.35 x 10^-4 M
[CO3-2] = 12 x 9.92 x 10^-4 / 30 = 3.97 x 10^-4 M
Quotient, Q, = 5.35 x 10^-4 x 3.97 x 10^-4 = 2.12 x 10^-7
Ksp of ZnCO3 = 1.46 x 10^-10
Q > Ksp . so the precipitate will form
C )
BaSO4 , Q from the data = 1.06 x 10^-7
Q = 1.06 x 10^-7
Ksp = 1.08 x 10^-10
Q > Ksp
so precipitate will form
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.