Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A, clockwise 0.978 A, clockwise 0.792 A, counterclockwise 0.792 A, clockwise 0.9

ID: 1495622 • Letter: A

Question

A, clockwise 0.978 A, clockwise 0.792 A, counterclockwise 0.792 A, clockwise 0.978 A, counterclockwise A student decides to make a generator. She creates a coil with 650 turns and an area for each loop of 7.5e-3 m^2. She then mounts it on an axel that she can rotate by hand and puts magnets around the coil to create a uniform magnetic field of 0.4 T through the coil (in the usual orientation for a generator that maximizes the emf). If she rotates the coil at 4 revolutions per second, what rms voltage docs it produce? 21.6 V 120.6 V 97.4 V 5.52 V 34.7 V

Explanation / Answer

given

w = 4rev /sec = 8pi rad /sec

we know that flux

flux = NBAsin theta

induced emf

E =N BAw cos theta

Erms = NBAw /sqrt(2)

Erms =650x0.4x8xpix 7.5x10^-3 / 1.414

Erms = 34.7 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote