The figure at the right shows the absorption spectra of two pure compounds, A an
ID: 969060 • Letter: T
Question
The figure at the right shows the absorption spectra of two pure compounds, A and B, each at a concentration of 1.50 × 10–4 M. The table below shows the measured absorbance of these standards in a 1.000-cm pathlength cell at five different wavelengths, along with the absorbance of an unknown mixture of the two compounds at the same wavelengths.
Compound A Standard
Use a spreadsheet to calculate the concentration of each compound in the mixture.
[A]= M
[B]= M
Wavelength (nm)Compound A Standard
Compound B Srandard Mixture 440 0.430 0.213 0.263 470 0.642 0.367 0.427 500 0.609 0.444 0.474 530 0.392 0.457 0.429 560 0.231 0.334 0.299Explanation / Answer
At 440 nM:
For compound A, molar absorptivity, EA(440 nm) = 0.430 / (1.50x10-4x1 cm) = 2867 M-1cm-1
For compound B, molar absorptivity, EB(440 nm) = 0.213 / (1.50x10-4x1 cm) = 1420 M-1cm-1
For the mixture, absrbance = 0.263 = EA(440 nm)xCAx1.00 cm + EB(440 nm)xCBx1.00 cm
=> 0.263 = 2867 M-1cm-1 x CAx1.00 cm + 1420 M-1cm-1xCBx1.00 cm
=> 0.263 = 2867 M-1x CA + 1420 M-1xCB ----- (1)
At 470 nm:
For compound A, molar absorptivity, EA(470 nm) = 0.642 / (1.50x10-4x1 cm) = 4280 M-1cm-1
For compound B, molar absorptivity, EB(470 nm) = 0.367 / (1.50x10-4x1 cm) = 2447 M-1cm-1
For the mixture, absorbance = 0.427 = EA(470 nm)xCAx1.00 cm + EB(470 nm)xCBx1.00 cm
=> 0.427 = 4280 M-1cm-1 x CAx1.00 cm + 2447 M-1cm-1xCBx1.00 cm
=> 0.427 = 4280 M-1x CA + 2447 M-1xCB ----- (2)
By solving eqn(1) and (2) we get
[A] = 3.97x10-5 M (answer)
[B] = 1.05x10-4 M (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.