50.0 mL of 0.100 M aqueous solution of silver nitrate, AgNO_3, and 50.0 ML of 0.
ID: 968596 • Letter: 5
Question
50.0 mL of 0.100 M aqueous solution of silver nitrate, AgNO_3, and 50.0 ML of 0.100 M hydrochloric acid, HCl, are mixed in a calorimeter, and the following precipitation reaction occurs: Ag^+1 (aq) + c1^-1 (aq) rightarrow AgCl (s) If the two solutions were initially at 22.6 degreeC, and the final temperature is 23.3 degreec, calculate the enthalpy change, DeltaHdegree, in kJ/mole for this reaction. Assume that the reaction proceeds to completion, both aqueous solutions have the properties of water, and that the calorimeter constant is 25 J/degreeC.Explanation / Answer
volume of solution/water = 50 mL + 50 mL = 100 mL
density of water = 1 g/mL
mass of water = volume* density = 100 g
specific heat capacity,
c of water = 4.186 JgoC
delta T = 23.3-22.6 = 0.7 oC
use:
Q =( C+m*c)*delta T
= (25 + 100*4.186)*0.7
= 310.52 J
moles of Ag+ reacted = 50 mL * 0.1 M = 5 mmol
moles of Cl- reacted = 50 mL * 0.1 M = 5 mmol
5 mmol = 0.005 mol releases 310.52 J
DELTA H0 = 310.52 J/0.005 mol
=62104 J/mol
=62.1 KJ/mol
Answer: 62.1 KJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.