An unknown acid, HA, has a percent dissociation of 2.16%. If the initial concent
ID: 965652 • Letter: A
Question
An unknown acid, HA, has a percent dissociation of 2.16%. If the initial concentration of the acid is 0.084 M. what is the pH of the solution? A.1.08 B.11.26 C.2.74 D.1233 E.1.67 11.A solution is prepared by dissolving 1.5523 g of the salt (CH_3)_2NH_2Br (MW= 126.01) in enough water to make 350.00 mL of solution. Calculate the pH of the solution. A.2.36 B.11.64 C.6.09 D.12.19 E.7.91 12.Which of the following weak acids would be BEST to use to make a buffer of pH=2.90? A.lactic B.butanoic C.chloroacetic D.benzoic E.hypochlorous 13.What is the pH of 126382 mL of a 0.0000862 M HB1O_3 solution? A.4.06 B.4.96 C.9.94 D.3.74 E.the pH can't be calculated witheut the value of K_a 14.Consider a 1 L buffer solution containing 0.40 M HF and 0.60 M NaF. Which of the following changes would completely destroy the buffer. K_a=3. 5x 10^-6 for HF. A.adding 0.400 mol HF B.adding 0.600 mol of HCI C.adding 0.300 mol of HCI D.adding 0.600 mol of KF E.adding 0.200 mol of KOH 15.Which of the following titrations of acids with bases would give a neutral solution at the equivalence point? A.titrating N_aOH with acetic acid B.titrating formic acid with LiOH C.titrating ammonia with HCI D.titrating HBrO_4 with N_aOH E.titrating HNO_3 with HCIExplanation / Answer
10)
dissociation, x = 2.16% of 0.084 M = 1.8144*10^-3 M
HA ----> H+ + A-
0.084 0 0 (initial)
0.084-x x x
so,
[H+] = 1.8144*10^-3 M
pH = -log [H+]
= -log (1.8144*10^-3)
= 2.74
Answer: 2.74
i am allowed to answer only 1 question at a time
Please aks others as different questions
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.