A.)Consider a buffer solution that is 0.50 M in NH3and 0.20 M in NH4Cl. For ammo
ID: 965340 • Letter: A
Question
A.)Consider a buffer solution that is 0.50 M in NH3and 0.20 M in NH4Cl. For ammonia, pKb=4.75.
Calculate the pH of 1.0 L of the original buffer, upon addition of 0.110 mol of solid
NaOH
B.)Calculate the
pH of a buffer solution that is 0.240 M in HC2H3O2 and 0.200 M in NaC2H3O2. (Ka for HC2H3O2 is 1.8×105.)
Express your answer to two decimal places.C.)
D.) What is the pH at the equivalence point of a weak base-strong acid titration if 20.00 mL of NaOCl requires 28.30 mL of 0.10 M HCl? K a = 3.0 × 10-8 for HOCl.
What is the pH at the equivalence point of a weak base-strong acid titration if 20.00 mL of NaOCl requires 28.30 mL of 0.10 M HCl? K a = 3.0 × 10-8 for HOCl.
8.57 5.43 12.00 2.00Explanation / Answer
A.)Consider a buffer solution that is 0.50 M in NH3and 0.20 M in NH4Cl. For ammonia, pKb=4.75.
Calculate the pH of 1.0 L of the original buffer, upon addition of 0.110 mol of solid NaOH
This will be a buffer so:
pOH = pKb + log(NH4+/NH3)
NH4+ = 0.2*1 - 0.11 = 0.09 mmol left
NH3 = 0.5*1 +0.11 = 0.61
then
pOH = pKb + log(NH4+/NH3) = 4.75 + log(0.09/0.61)
pOH= 3.9189
pH = 14-3.9189 = 10.0811
NOTE: Please consider posting multiple questions in multiple set of Q&A-. We are not allowed to answer to multilpe questions in a single set of Q&A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.