Acid Phosphatase was assayed at [S] = 2x10-5 M. The Km for the substrate = 2.5x1
ID: 964996 • Letter: A
Question
Acid Phosphatase was assayed at [S] = 2x10-5 M. The Km for the substrate = 2.5x10-3 M. At the end of one minute 2.2% of the substrate, pNPP, had been converted to pNP (a product). Answer the following questions using this information: (12 points)
a) What percent of pNPP will be converted to pNP at the end of 4 minutes assuming product formation is in 1st order of reaction?
b) What will be a product concentration at the end of 4 minutes?
c) Determine maximal velocity (Vmax) with the enzyme concentration used.
Explanation / Answer
for fisr order reaction V= Vmax[S]/KM
-dS/dt= K'[S] K' = Vmax/KM
when integrated gives lnS= lnSO- K't,SO= initial substrate concentration and S= Substrate concentration at time , t
at 1 minute 1-S/SO= 2.2/100
S/SO= 1-2.2/100 =0.978
S= 0.978*SO= 0.978*2*10-5=0.00001956M
from lnS= lnSO- K't
ln(0.00001956)= ln(2*10-5)-K'*1
-10.84= -10.82-k'*1
K'= -10.84+10.82= 0.02/min
at 4 min
lnS= ln(2*10-5)- 0.02*4
S= 1.846*10-5
Product formed = amount of S reacted= 2*10-5- 1.846*10-5 =1.54*10-6M
K' = Vmax/KM
0.02= Vmax/2.5*10-3
Vmax= 0.02*2.5*10-3 M/mmin=0.00005 M/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.