Acetylene torches are used for welding. These torches use a mixture of acetylene
ID: 707114 • Letter: A
Question
Acetylene torches are used for welding. These torches use a mixture of acetylene gas, C2H2, and oxygen gas, O2 to produce the following combustion reaction:
2C2H2(g)+5O2(g)?4CO2(g)+2H2O(g)
Imagine that you have a 7.00 L gas tank and a 4.00 L gas tank. You need to fill one tank with oxygen and the other with acetylene to use in conjunction with your welding torch. If you fill the larger tank with oxygen to a pressure of 115 atm , to what pressure should you fill the acetylene tank to ensure that you run out of each gas at the same time? Assume ideal behavior for all gases.
Explanation / Answer
Given, 7 L tank filled with oxygen at 115atm pressure and temperature T k so moles of oxygen present = PV/RT
= 115*7/0.082*T = 9817.07317/T
So, moles of acetylene required = (2/5)*(9817.07317/T) = 3926.8293/T
Hence pressure of second tank = nRT/V
= (3926.8293/T)*0.082*T/4
= 80.5 atm
If you have any query please comment..
If satisfied please rate it thanks...
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.