Box 16.1 in your textbook discusses why an atmospheric concentration of carbon d
ID: 964112 • Letter: B
Question
Box 16.1 in your textbook discusses why an atmospheric concentration of carbon dioxide at 350 ppm may be ideal for ensuring a stable climate for future generations. Based on your estimate from Question 1: What is the expected atmospheric concentration of carbon dioxide (ppm) in 2050 if we follow "business-as-usual" fossil fuel consumption? How much carbon (in gigatonnes) will need to be removed from the atmosphere to reach a concentration of 350 ppm after 2050? 1 ppm atmospheric carbon dioxide = 2.12 gigatonnes of carbon in the atmosphere. Please type your answers out in the following format: Atmospheric concentration of carbon dioxide in 2050 = XXX ppm Amount of carbon to be removed after 2050 to return to 350 ppm atmospheric carbon dioxide = YYY gigatonnes of carbonExplanation / Answer
present levels of CO2= 400ppm (assumed)
CO2 to be reduced to 350ppm, So the reduction in CO2= 400-350= 50 ppm
1ppm= 2.12 gigatones of Carbon
50ppm of CO2 correspond to 50*2.12 gigatones of Carbon =106 gigatonnes of Carbon
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.