You are given 60 mL of 0.50 M acetic acid/ acetate buffer to test. The starting
ID: 963333 • Letter: Y
Question
You are given 60 mL of 0.50 M acetic acid/ acetate buffer to test. The starting composition of the two major species are:
Concentration of CH3COOH: 0.300 M
Concentration of CH3COO-: 0.200 M
A. Use the henderson hasselbach equation to estimate the initial pH of the buffer.
B. You add 1.0 mL of 1.00 M HCl to the buffer. Calculate the molarity of H3O+ added as HCl, and the final molarities of acetic acid and acetate ion at equilibrium. What is the new value of the pH?
C. Now take a fresh 60 mL of the buffer and add 1.0 mL of 1.00 M NaOH. Using steps similar to those above calculate the new pH of the solution.
Please show your work. Thanks
Explanation / Answer
a)
pH = pKb + log(acetate/Acid)
pH = 4.75 + log(0.2/0.3) = 4.5739
b)
mmol of HCl = 1*1 = 1 mmol
mmol of acetate = MV - 1 = 60*0.2 - 1 = 11
mmol oa cetic acid = MV +1 = 60*0.3 + 1 = 19
then
pH = 4.75 + log(11/19) = 4.5126
c)
for the same amount of base:
mmol of HCl = 1*1 = 1 mmol
mmol of acetate = MV + 1 = 60*0.2 + 1 = 13
mmol oa cetic acid = MV - 1 = 60*0.3- 1 = 17
then
pH = 4.75 + log(13/17) = 4.63349
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.