Isooctane, C8H18 is the compound of gasoline from which the term octane rating d
ID: 963103 • Letter: I
Question
Isooctane, C8H18 is the compound of gasoline from which the term octane rating derives. ***Three parts***
A) Write a balanced equation for the combustion of isooctane to yield carbon dioxide and water.
B) Assuming that gasoline is 100% isooctane and that the density is 0.792 g/mL, what mass of CO2 in KILOGRAMS is produced each year by the annual U.S. gasoline consumption of 4.6x10^10 L?
C) What is the volume on liters of this CO2 at STP?
**please show work so I can follow along for future understanding**
Explanation / Answer
a) Balanced equation for combustion of C8H18 is
C8H18+ 12.5O2---> 8CO2 + 9H2O
b) Volume of gasoline = 4.6*1010 L density = 0.792 g/L, mass of gasoline= 4.6*1010*0.792=3.6432*1010 gms
Molecular weight of isooctane (C8H18)= 8*12+18= 114 moles of isooctane= 3.6432*1010/114=3.195*108 moles
As per the stoichiometry , 1 mole of C8H18 produces 8 moles of CO2
3.195*108 moles of C8H18 produces 3.195*108*8=2.556*109 moles of CO2
Molecular weight of CO2= 44, mass of CO2 produced= 2.556*109*44=112.464*109 gms
c) 1 mole of any gas at STP occupies 22.4 L
2.556*109 moles of CO2 at STP produces 2.556*109*22.4=57.2544*109 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.