You make some iced tea by dropping 154 g of ice into 500.0 mL of warm tea in an
ID: 962996 • Letter: Y
Question
You make some iced tea by dropping 154 g of ice into 500.0 mL of warm tea in an insulated pitcher If the tea is initially at 18.4 degree C and the ice cubes are initially at 0.00 degree C, how many grains of ice will still be present when the contents of the pitcher reach a final temperature? The tea is mostly water, so assume that it has the same density (1 00 g mL), molar mass, heat capacity (75.3 J K^-1 mol^-1), and heat of fusion (6.00 kJ mol) as pure water. The heat capacity of ice is 37.7 J K^-1 mol^-1.Explanation / Answer
We have 500g or (500/18)= 27.8 mol water (in the form of tea) at 18.4oC which needs to be converted into ice water at 0oC. We need to cool water by 18.4oC or 18.4K. This cooling energy will be given by fusion of ice. So, energy of cooling of water should be equal to heat of fusion of ice as the container is insulated and no energy is being exchanged with the surroundings.
Energy evolved by cooling of water = Heat capacity X change in temperature X number of moles of water
= 75.3 JK-1mol-1 X 18.4 K X 27.8 mol
= 38517 J or 38.517 kJ
This will cause fusion or melting of a certain number of moles of ice. Let that number be x.
Total heat of fusion of ice = Heat of fusion of ice X number of moles
= 6 kJ/mol X (x) mol = 6x
By logic,
6x = 38.517
x= 6.42 mol
That is 6.42 mol or (6.42 X 18)= 115.56g of ice will be converted to water at 0oC
The remaining amount = 154-115.56 = 38.4g ice will remain in the insulated pitcher at the final temperature.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.