An 8.68 gram sample of a mixture of aluminum carbonate and calcium carbonate is
ID: 961726 • Letter: A
Question
An 8.68 gram sample of a mixture of aluminum carbonate and calcium carbonate is placed in a vessel equipped with a massless, frictionless piston. The initial volume can be assumed to be zero. The sample is heated to 800oC. This results in complete decomposition to the metal oxides and carbon dioxide. After the reaction, the metal oxides are titrated to equivalence with 246.2 ml of 0.84 M HCl. If the atmospheric pressure is 752 mm Hg, what is the maximum value for the volume of the reaction vessel?
Explanation / Answer
Answer – We are given, mass of mixture of aluminum carbonate and calcium carbonate = 8.68 g , P = 752 mm Hg = 0.989 atm
Temp, T = 800 +273 = 1073 K , [HCl] = 0.84 M , volume = 246.2 mL
We know the decomposition of the both carbonate form the CO2 and metal oxide
Al2(CO3)3 -----> Al2O3 + 3 CO2
CaCO3 -----> CaO + CO3
So metal oxide titrate with 246.2 ml of 0.84 M HCl, so first we need to calculate the moles of HCl
Moles of HCl = 0.84 M * 0.2462 L
= 0.207 moles
We know there are total moles of HCl = total moles of oxide reacted
So, moles of oxide = 0.207 moles
There are 2 moles of metal oxide form and 4 moles of CO2
So, 2 moles of metal oxide = 4 moles of CO2
0.207 moles of metal oxide = ?
= 0.827 moles of CO2
Now using the Ideal gas law –
PV = nRT
So, V = nRT/P
= 0.827 moles *0.0821 L.atm.mol-1.K-1*1073 K / 0.989 atm
= 73.6 L
the maximum value for the volume of the reaction vessel is 73.6 L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.