An 8 g bullet travelling 315 m/s is shot into a 0.6 kg block of wood suspended f
ID: 1978399 • Letter: A
Question
An 8 g bullet travelling 315 m/s is shot into a 0.6 kg block of wood suspended from the ceiling by a 2 m long light rope. The block is initially at rest before the bullet and the block have a perfectly inelastic collision.(a) What is the velocity of the block of wood just after the bullet embeds itself?
m/s
(b) How high (above the starting position) does the block reach after the collision?
m
(c) Immediately after the collision, what is the centripatel acceleration (magnitude and direction) acting on the combination block+bullet.
m/s^2
Explanation / Answer
a) by conserving momentum ,
0.008 X 315 = (0.008 + 0.6) X v
v = 4.145 m/s
b)K.E. will convert in potential energy ,
mv2 / 2 = mgh
h = 4.1452 / (2x 9.81) = 0.8756 m or 87.56 cm
c) centripatel acceleration = v2 / r = 4.1452 / 2 = 8.59 m/s2 ......in downwards direction .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.