212.mg H2C2O4 250.mL 148.1mL Calculate the molarity of the student\'s sodium hyd
ID: 960689 • Letter: 2
Question
212.mg
H2C2O4
250.mL
148.1mL
Calculate the molarity of the student's sodium hydroxide solution. Be sure your answer has the correct number of significant digits.
A chemistry student needs to standardize a fresh solution of sodium hydroxide. She carefully weighs out212.mg
of oxalic acidH2C2O4
, a diprotic acid that can be purchased inexpensively in high purity, and dissolves it in250.mL
of distilled water. The student then titrates the oxalic acid solution with her sodium hydroxide solution. When the titration reaches the equivalence point, the student finds she has used148.1mL
of sodium hydroxide solution.Calculate the molarity of the student's sodium hydroxide solution. Be sure your answer has the correct number of significant digits.
Explanation / Answer
moles of oxalic acid = 0.212 g/126.07 g/mol = 0.0017 mols
moles of NaOH required to neutralize this acid = 2 x 0.0017 = 0.0034 mols
Volume of NaOH used = 148.1 ml
So concentration of NaOH solution = 0.0034 mols/0.1481 L = 0.023 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.