For the reaction N_1(g) + 3H_2 2NH_3 (g) what is the value of K_c at 500 degreeC
ID: 959804 • Letter: F
Question
For the reaction N_1(g) + 3H_2 2NH_3 (g) what is the value of K_c at 500 degreeC if the equilibrium concentrations are as follows: [H_2] = 0.35 M, [N_2] = 0.40 M, and [NH_3] = 1.9 M? This reaction favors the formation of the product. NH3, so the equilibrium constant should be greater than 1. Set up the equilibrium-constant expression for this reaction using the equilibrium concentrations. The product concentrations are in the numerator, and the reactant concentrations are in the denominator. Additionally, the coefficients from the balanced chemical equation become exponents for the respective concentrations.Explanation / Answer
K = NH3^2/(N2)(H2^3)
K = ?
when
equilibrium concnentration
NH3=1.9
N2 = 0.40
H2 = 0.35
then
K = NH3^2/(N2)(H2^3)
K = 1.9 ^2/((0.40)(0.35^3))
K = 210.495
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.