A chemical engineer studying the properties of fuels placed 1.290 g of a hydroca
ID: 959026 • Letter: A
Question
A chemical engineer studying the properties of fuels placed 1.290 g of a hydrocarbon in the bomb of a calorimeter and filled it with 02 gas. The bomb was immersed in 2.550 L of water and the reaction initiated. The water temperature rose from 20.00 degree C to 23.55 degree C. If the calorimeter (excluding the water) had a heat capacity of 403 J/K, what was the heat of reaction for combustion (q y) per gram of the fuel? (d for water = 1.00 g/mL; c for water = 4.1S4 J/g- degree Enter your answer in scientific notation.Explanation / Answer
chemical reaction :
hydrocarbon + O2 ====> product + heat
heat generated = heat transferred to water and to calorimeter
mass of water = volume * density = 2550 ml * 1 gm / ml = 2500 gm ......( as 1ml = 1cm3 )
heat gained by water = mass * specific heat * temperature difference
= 2500 g x 4.184 x (23.55-20.00) = 37133 J
heat gained by calorimeter = 403 x (23.55-20.00) = 1430.65 J
total heat from the reaction = 37133+1430.65 = 38563.65 = 38564 J
The mass of HC is 1.29 g
so the heat of combustion = -38564 J / 1.29 g = -29894.58 J/g = -2.99 *104 J /g
negative sign is because the energy is given off.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.