A complexation titration was performed to determine the concentration of Cd2+ in
ID: 956127 • Letter: A
Question
A complexation titration was performed to determine the concentration of Cd2+ in a sample. A 50 mL aliquot of the Cd2+ sample was taken and titrated with 0.002 M EDTA at a constant pH of 10. It was found that 30 mL of EDTA were required. No auxiliary complexing agent was used. The formation constant for the CdY= complex is 3 × 1016. The 4 at pH = 10 is 0.35. The atomic weight of Cd is 112.
a) What is the concentration of Cd2+ in the sample?
b) How many grams of Cd were in the original aliquot?
c) What are the concentrations of Cd2+, CdY2-, and Y4- after 15 mL of EDTA was added?
d) What fraction of the CdY2- dissociates under the solution conditions after 15 mL of EDTA was added?
Explanation / Answer
1)
as the no of moles of EDTA = no of moles of Cd
molarity * volume (EDTA) = molarity * volume of Cd
0.002 * 30 = 50 * molarity of Cd
molarity of Cd = 0.002 * 30 / 50 = 0.0012 M
concentration of Cd2+ in the sample = 0.0012 M
2) as no of moles = molarity * volume = 0.0012 M *(0.050)= 0.00006
given mass = no of moles * molar mass = 0.00006 * 112.41 = 0.00674 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.