As an engineer in a production facility, your assignment is to specify the size
ID: 955416 • Letter: A
Question
As an engineer in a production facility, your assignment is to specify the size of a reactor needed to react.1 liquid stream(33 L/min) Containing species G is to (concentration = 0.19 M) The goal is to produce stream with a concentration of G equal to 0.04 M. To accomplish that, species J (concentration = 1.3M) is also to enter the reactor but at 75% of the volumetric flow rate of the first stream, as shown. The irreversible reaction is G + J Right arrow P where the reaction rate only depends on s| the following kinetic relation: r_reaction.G = (1.8 L/gmol/min) c^2_g Given these requirements, u hat size reactor (L) is need to produce these result?Explanation / Answer
Moles of first stream entering = 33*0.19= 6.27 moles/min
Moles of second stream = 33*0.75*1.3moles/min=32.175 moles/min
Total moles /min= 32.175+6.27 =38.445 moles/min
Volume = 33*1 +33*0.75= 33*1.75 L/min=57.75 L/min
Mixed stream concentration = 38.445/57.75=0.665 Moles/L
For a mixed reactor of second order
T= V/Vo= CAOXA/ KCAO2(1-XA)2,
KCAOT= XA/(1-XA)2 , T =space time = V/VO, V= volume of reactor, Vo= volumetric flow rate= 57.75L/min CAO= Initial concentration= 0.665M XA= Conversion = 1-CA/CAO= 1-0.04/0.665 =0.94
K =rate constant = 1.8 L/gmol.min
KCAOT= 0.94/(1-0.94)2 =261
1.8*0.665 V/57.75 = 261, V= 261*57.75/ 1.8*0.665= 12592 L
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.