As an aid in working this problem, consult Concept Simulation 4.4 The drawing sh
ID: 1657447 • Letter: A
Question
As an aid in working this problem, consult Concept Simulation 4.4 The drawing shows a large cube mass 42 kg being accelerated acros5 a horizontal frictionless surface by a horizontal force P. A 5mall cube ma55 5.0 kg is in contact with the front surface of the large cube and will slide downward unless P Is sufficientiy large. The coefficient of static friction between the cubes is 0.71. What is the smallest magnitude that P can have in order to keep the small cube from silding downward? 0.71 FrictionlessExplanation / Answer
The horizontal force P is pushing (horizontally, of course!) on the small cube, and the small cube is prevented from sliding down the face of the large cube by friction force, which is F(u) = P * 0.71, which acts upward.
And the force acting downward on the small block is
F(d) =m * g = 5 * 49.
For the small block not to slide down,
F(u) = F(d), or P * 0.71 = 5 * 9.8
Now you solve for P:
P * 0.71 = 5 * 9.8
P = 5 * 9.8 / 0.71
P = 69.1 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.