A 2.764 g sample containing only iron and aluminum metal was treated with acid t
ID: 955352 • Letter: A
Question
A 2.764 g sample containing only iron and aluminum metal was treated with acid to form Al^+3 and Fe^+2. The sample was then titrated with a potassium dichromate solution (only the Fe(II) will react with the dichromate). The sample was found to be equivalent to 14.36 mL of 0.0845 M potassium dichromate solution. What is the % Al in the sample? Fe^+2 + Cr2O7^-2 ======> Cr^+3 + Fe^+3 A 2.764 g sample containing only iron and aluminum metal was treated with acid to form Al^+3 and Fe^+2. The sample was then titrated with a potassium dichromate solution (only the Fe(II) will react with the dichromate). The sample was found to be equivalent to 14.36 mL of 0.0845 M potassium dichromate solution. What is the % Al in the sample? Fe^+2 + Cr2O7^-2 ======> Cr^+3 + Fe^+3Explanation / Answer
mass of Fe = mol *MW
the actual equation
6Fe+2 + CrO7-2 + 15H+ = 6Fe+3 + 2Cr+3+7H2O
then 6 mol of Fe+ per mol of chromate
then
mol of chromte = MV = 14.36*0.0845 = 1.21342 molof CrO7-2
then
6x is Fe+2
1.21342*6 = 7.28052 mmol of Fe+
then mass = mol*MW = (7.28052*10^-3)(55.5) = 0.4040 g of Fe
then
mass of Al = 2.76-0.4040 = 2.356 gof Al
% Al = 2.356/2.764 *100 = 85.2 % of Al
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.